Що таке фріланс і хто такі фрілансери. Як стати фрілансером Термін «фріланс» останнім часом явно на слуху - його чув практично кожен претендент роботи в мережі інтернет. Як і будь-яке заняття фріланс має свої особливості, переваги і недоліки. Матеріали цієї статті допоможуть початківцям вловити дух фріланса і отримати відповіді на багато питань, які якщо не задаються ними зараз, то неминуче виникнуть потім.
як стати фрілансером
 Отже, що ж таке фріланс? Фріланс означає вільну віддалену роботу без юридичного оформлення зобов'язань сторін - найману працю, якщо говорити простіше. Його головна відмінність від різних видів заробітку, описаних на нашому сайті - наявність роботодавця. При фрілансі в інтернет спілкування з замовником у вигляді отримання завдання і прийняття роботи відбувається за допомогою електронної пошти, аськи або скайпу. При цьому роботодавець і виконавець можуть знаходитися в різних частинах міста, держави, а іноді і земної кулі.

Слово «фріланс» походить від англійського freelance (вільний спис). Звичайно, вільних списоносцями-найманців зараз вже немає, і фрилансерами називають людей, які вважають вільну форму організації трудового процесу та відносин привабливою і займаються роботою в той час, коли їм зручно, роблячи ту роботу, яка їм подобається.

Фріланс, якщо говорити про інтернет, у наш час являє ринок, центрами якого є інтернет-біржі, на яких роботодавці пропонують роботу, а фрілансери оцінюють пропозиції, зіставляючи їх бюджет з передбачуваним часом виконання роботи і своїми можливостями. У разі досягнення домовленості з роботодавцем про терміни і формі оплати завдання береться в роботу або відхиляється, якщо фрилансеру не подобається величина оплати, немає часу або просто не сподобався замовник. Свобода, одним словом ...

Звичайно, це спрощений опис процесу - на кожному порталі freelance є свої особливості. У більшості випадків після публікації завдання починається тендер і вам потрібно переконати роботодавця, що ви зможете зробити роботу професійно, в потрібний термін, а іноді й дешевше - фрілансерів завжди більше, ніж роботи.

Йдемо далі. Люди яких професій можуть стати фрилансерами? Очевидно, ці професії пов'язані в першу чергу з інтернетом. Перелічимо їх:
 • Програмісти;
 • Дизайнери (сайтів, інтерфейсів, поліграфічної продукції тощо);
 • Копірайтери (журналісти, технічні письменники і т.д.);
 • Спеціальності, пов'язані з сайтами: 
 1. просування (послуги SEO);
 2. виготовлення, розробка та доопрацювання;
 3. люди, що володіють комплексом навичок для адміністрування і наповнення сайтів;
 • Перекладачі;
 • Фахівці 3D-моделювання;
 • Фахівці Flesh - технологій;
 • Верстальники поліграфічної продукції;
Є нюанс, який притаманний багатьом описам фріланса для новачків: фрілансерських діяльність розглядається тільки в контексті інтернету. Звідси й такі, суто «комп'ютерні» переліки професій. Між тим, фрілансером може бути і фотограф, і репетитор, і електрик - всі професії не перерахуєш і більшість з них не пов'язані ні з комп'ютерами, ні з інтернетом. Але ніщо не заважає людям цих професій використовувати інтернет для залучення отримання замовлень. Деякі способи залучення розглядаються в статті «Як знайти роботу фрилансеру»

Тепер пора оцінити фріланс, об'єктивно розглянувши його достоїнства і недоліки.

Плюси фріланса
 • Повна свобода, яка є духом фріланса. Всі інші пункти випливають з неї: планування власного робочого часу і часу відпочинку, самоорганіцація і т.д.
 • Можливість займатися виконанням фріланс-робіт на основному робочому місці, якщо ви вирішили спробувати поєднану форму праці.
 • Всі зароблені гроші не потрібно ні з ким ділити.
 • Швидке зростання портфоліо, що важливо майже для всіх професій.
Мінуси фріланса

На жаль, мінуси у фріланса є, і досить серйозні. Перелічимо їх:
 • Відсутність постійної зайнятості та пов'язані з цим фактором психологічні навантаження.
 • Тимчасові витрати на оволодіння суміжними професійними навичками та іншими моментами, не пов'язаними з основною спеціальністю.
 • Обман - самий неприємний мінус не тільки фріланса, але всіх робіт в інтернеті в цілому. Завжди знайдеться роботодавець, який спробує не заплатити. Звичайно, ви зможете відписатися про нього і факт обману, його витурять з біржі, але легше вам не стане.
 • Одиночна робота не сприяє зростанню майстерності, на відміну від колективної роботи у фірмі.
Як стати фрілансером і що для цього потрібно

Технічно все просто: реєстрація на біржі фріланса або спеціалізованому сайті - і ви фрілансер. Але не кожен може бути фрілансером. Велику роль має склад розуму, самоогранізованность і вміння досягати поставленої мети. Зрештою фрілансер - це перш за все активна позиція. Погодьтеся, такі якості є не у кожного. У мене, наприклад, немає і, спробувавши деякий час бути фрілансером в чистому вигляді, я зрозумів, що це не моє заняття.

Як же бути, якщо хочеться спробувати, але немає впевненості? Ймовірно, непоганим варіантом буде поєднання фріланса і постійної роботи, по крайней мере в перший час. Звичайно, буде важкувато, але себе ви перевірите.

Крім усього іншого фрілансер повинен бути спецом своєї справи. Адже кілька провалених завдань - і ви нічого не отримаєте: про виконану роботу на біржі залишаються відгуки. Відповідно, ситуація може бути протилежною: добре виконані завдання підвищать рейтинг і до вас будуть звертатися знову і знову. Репутація і виконані роботи, звані портфоліо, відіграють велику роль в залученні потоку клієнтів.

 P.S.«Під лежачий камінь вода не тече» - ця давня приказка відмінно відображає суть фріланса. І якщо ви вирішили спробувати себе на цьому поприщі, не забувайте про неї. Звичайно, будуть помилки і розчарування, напевно буде і обман. Але рано чи пізно прийдуть вміння швидко оцінювати роботу і способи виходу з різних ситуацій, з'явиться, якщо хочете, чуття. Іншого шляху немає, саме так стають асами інтернету і дійсно справжніми фрілансерами.
До речі, крім бірж фріланса не варто недооцінювати портали про роботу - на них можна викласти тямуще резюме і підписатися на отримання поштою вакансій. Іноді зустрічаються цікаві пропозиції, нехтувати якими не варто.Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *: